قهوه کشور کلمبیا (Colombia) چه خصوصیاتی دارد؟
سبد خرید
shop btn 0
close
جمع: 0 ریال
تنظیمات و ثبت نهایی سفارش
جغرافیای قهوه

قهوه کلمبیا (Colombia)

چهارمین تولید‌کننده بزرگ قهوه در دنیا

قهوه کلمبیایی طیف گسترده‌ای در طعم از شیرینی، مغزدار و شکلاتی گرفته تا رایحه گل‌دار، میوه‌ای و گرمسیری دارند. طعم قهوه در هر منطقه از کلمبیا منحصر به فرد است.

 

کوه‌های کلمبیا انبوهی از اقلیم‌های کوچک را ایجاد کرده‌اند که باعث شده تا ویژگی‌های منحصر به فردی را در قهوه تولید شده‌ی هر منطقه ایجاد ‌کند. تمامی قهوه تولید شده‌ی کلمبیا از نوع قهوه عربیکا و از گونه تیپیکا (Typica) و بوربون (Bourbon) است که به شیوه شستشوی سنتی فرآوری می‌شوند. با توجه به آب و هوای هر منطقه، 2 مرتبه در سال برداشت محصول قهوه انجام می‌شود. با توجه به موقعیت و آب و هوای هر منطقه برداشت محصول در نوبتهای اول و دوم محصول قهوه در ماه‌های سپتامبر، دسامبر، آپریل، می، مارس، ژوئن، اکتبر، نوامبر برداشت می‌شود.

دو میلیون کلمبیایی جهت امرار و معاش خود در صنعت قهوه مشغول به فعالیتند. بیشتر این افراد در مزارع کوچک کار می‌کنند و حدود 560،000 نفر  تولیدکنندگانی هستند که بین 1 تا 2 هکتار زمین برای پرورش قهوه دارند. در سال‌های اخیر، متخصصان صنعتی موفق به دستیابی راهی برای ارتباط با پرورش‌دهندگان قهوه خصوصی شده‌اند و با خرید حجم‌های کم محصول قهوه و پرداخت هزینه بیشتر برای کیفیت بالاتر، کمک فراوانی به بازار قهوه در کلمبیا کرده‌اند. مردم کلمبیا نیز علاقه فراوانی به نوشیدنی قهوه دارند و حدود 20 درصد تولید کلمبیا را سالانه می‌نوشند.

خشک کردن دانه‌های قهوه

دانه‌های قهوهاغلب بر روی زمین‌های بتنی خشک می‌شوند، اما در مواردی که شیب زمین بسیار است، کشاورزان ترجیح می‌دهند دانه‌های قهوه را روی پشت بام‌ها خشک کنند.

 

 

حقایقی درباره قهوه کلمبیا

  • نوع قهوه تهیه شده: 100 درصد قهوه کلمبیا عربیکاست (از نوع قهوه تیپیکا، بوربون، کاتورا (CATURRA)، کاستیلو (CASTILLO)، کلمبیا، تابی (TABI)، ماراگوگایپ (MARAGOGIPE))
  • تنوع عربیکای کلمبیا به حدی است که نمی‌توان شاخصه طعمی برای آن بر شمرد.
  • زمان برداشت قهوه: اواخر اسفند تا اردیبهشت (مارس تا ژوئن) و اواخر شهریور تا آذر (سپتامبر تا دسامبر)
  • در ایران به سادگی یافت می‌شود و اغلب فروشگاه‌ها به عنوان اصلی‌ترین محصول خود آن را می‌فروشند.
  • قیمت آن متوسط و سنجه قیمت قهوه در بازار است. یعنی قهوه‌ای که از قهوه کلمبیا گران‌تر باشد می‌گویند گران و همین‌طور قهوه‌ای ارزان تلقی می‌شود که از کلمبیا ارزان‌تر باشد.
  • شیوه فرآوری: شستشو
  • سهم بازار جهانی از نظر تولید: چهارمین تولید‌کننده بزرگ قهوه در دنیا
  • سهم بازار جهانی قهوه: 6 درصد
  • چالش‌هی کشور کلمبیا در تولید قهوه تغییرات آب و هوایی، کمبود آب و کمبود امنیت در منطقه است.

تکنیک محلی

بیشتر کشاورزان تجهیزات خودشان را دارند و می‌توانند مرحله خشک کردن را کنترل نمایند. تخته‌های بلند نیز امروزه در بین تولید کنندگان قهوه محبوب شده که به آنان امکان چرخش دانه‌ها و خشک کردن هرچه بهتر آنها را می‌دهد.

قهوه کاتورا شسته شده

رست کردن سبک تا متوسط، رایحه مرکبات را در اغلب قهوه‌های کلمبیایی برجسته می‌سازد.

مزرعه قهوه کلمبیایی

مزارع قهوه کلمبیایی که درختان به طور دقیق در ردیف‌های منظم کاشته می‌شوند، اغلب به خوبی مدیریت می‌شوند.

 

قهوه تکیسیک (Tekisik) شسته شده

قهوه تکیسیک اصالتا از کشور ال سالوادور بدست می‌آید و در کلمبیا بسیار محبوب است.

 

قهوه کاتورا و بوربون شسته شده

قهوه بوربن و قهوه کاتورای غلیظ در آب و هوای کلمبیا رشد می‌کنند و پرورش‌دهندگان ترکیبی از هر 2 گونه را تولید می‌کنند.

 

 

منطقه سانتندر (Santander)

این منطقه یکی از شمالی‌ترین مناطق کلمبیا است. سانتاندر و نورته سانتاندر (and Norte de Santander) 9 درصد محصول قهوه کلمبیای را پرورش می‌دهند و  اغلب محصولشان در سایه و ارتفاع کم رشد کند که باعث می‌شود دانه‌های قهوه نرم‌تر شده و قهوه طعمی خاکیهمراه با اسیدیته داشته باشد.

 

منطقه سانتندر (Santander)

 

منطقه ساوکا (CAUCA)

در این منطقه 8 درصد قهوه کلمبیا را تولید می‌شود که به داشتن طعم شیرین همراه با رایحه گل معروف است.

 

منطقه ساوکا (CAUCA)

 

منطقه تولیما (Tolima)

قهوه تولید شده در بخش تولیما به شیرین و ملایم بودن معروف است و طعم متعادل همراه با رایحه گل دارند. حدود 12 درصد قهوه کلمبیا در این منطقه تولید می‌شود.

 

منطقه تولیما (Tolima)

 

منطقه نارینو (Narino)

نارینو جنوبی‌ترین منطقه کشت قهوه در کلمبیا است. قهوه تولید شده در نارینو طعمی ملایم و خامه‌ای دارد  و رایحه میوه‌ای در آن به محبوبیت این قهوه افزوده است. سهم این منطقه در تولید قهوه کلمبیا 3 درصد است.

 

منطقه نارینو (Narino)

 

منطقه هویلا (Huila)

12 درصد قهوه کلمبیا در کوه‌های هویلا تولید می‌شود. منطقه‌ای که اکثر مردم کلمبیا آن را به عنوان بهترین منطقه این کشور معرفی می‌کنند. قهوه تولید شده این منطقه میوه‌ای و دارای اسیدیته بالا است که  رایحه پیچیده این قهوه آن را جذاب کرده است.

 

منطقه هویلا (Huila)

 

ثبت نظر

روش ارتباط با ما
02136628713
02133552644
021
lekafkacoffee@gmail.com
lekafkacoffee@gmail.com
lekafkacoffee1@gmail.com
مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی